XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

 

W  piątek 07.09.2018 r. nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz, który jest inicjatywą Związku Sybiraków, to patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili. Tegoroczna edycja marszu odbyła się pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej”, które nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób marsz miał upamiętniać ofiary zesłań, począwszy od XVIII wieku, licząc m.in. konfederatów barskich, uczestników insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego, aż do deportacji z lat 1940-56, nazywanych przez Sybiraków „Golgotą Wschodu”.

Uczestnicy Marszu spotkali się przy Pomniku Katyńskim, skąd po odśpiewaniu hymnu państwowego, oficjalnym powitaniu zebranych oraz błogosławieństwie udzielonym w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko – augsburskim nastąpił przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odprawiona została Msza Święta. Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Grobie Nieznanego Sybiraka – jedynym w kraju takim pomniku. Zbudowano go pod koniec lat 90. XX wieku. Jego najważniejszą częścią jest krzyż, przy którym są złożone urny z prochami nieznanych osób, które zginęły na terenie byłego ZSRR. Na murze wokół pomnika znajdują się tablice poświęcone osobom ważnym dla środowiska sybirackiego.

Odbywający się co roku marsz jest dowodem, że mimo zakazów i wyroków nie udało się zatrzeć w naszej świadomości narodowej pamięci o losach ofiar stalinowskich zbrodni.

A.Koc