Wycieczka na Suwalszczyznę

 

28 kwietnia 2022r. uczniowie klas 1-3  byli na wycieczce turystyczno-edukacyjnej na Suwalszczyznę. Był to wyjazd  dofinansowany  przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Cała Suwalszczyzna  jest warta obejrzenia, bo to kraina lasów i wielu jezior,  jednak głównym celem naszej wycieczki był Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Obiekt  wyjątkowo pięknie  położony na wzgórzu, które  otoczone jest wodami jeziora Wigry. Położenie klasztoru i panoramę całej okolicy uczniowie podziwiali z tarasu widokowego  na Wieży Zegarowej. Nie tylko piękne wnętrza klasztoru, ale mroczne krypty oraz eremy, czyli domki zakonników  wzbudziły zainteresowanie dzieci. To właśnie Wigry wybrał św. Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku  w czasie pielgrzymki  w 1999 r.

Inne doznania czekały na uczniów  w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, gdzie znajdują się zbiory z zakresu historii, archeologii, rzemiosła i rękodzieła ludności z tego terenu.  Uczniów zainteresowała  rekonstrukcję naturalnej wielości  szałasu i kurhanu  plemienia Bałtów zamieszkujących kiedyś ten region.   Dzieci  obejrzały  liczne obrazy malarskie (realistyczne i abstrakcyjne), które znajdują się w zbiorach muzeum.

Dodatkowym punktem wycieczki był pobyt w Aquaparku w Suwałkach, gdzie dzieci zrelaksowały się i skorzystały z różnych atrakcji tego obiektu. Na terenie pływalni jest bar, w którym można było odpocząć od uciech wodnych i posilić się pizzą.

Do domu dzieci  wróciły zmęczone, ale zadowolone. Wycieczki nie tylko są przerwą od nauki, ale też okazją do  integracji klasy. Takim wyjazdom towarzyszy radość, ciekawość i zaangażowanie emocjonalne.

Nie jest tajemnicą, że jeszcze w tym roku szkolnym  planowane są  dwa wyjazdy. Jeden do teatru w Białymstoku, a drugi turystyczny do Częstochowy.

Do zobaczenia na kolejnej wycieczce 🙂

B. Gałecka