Wycieczka do Częstochowy

 

W dniach 23 – 24 maja 2022r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy. Wyjazd odbył się w ramach programu „Poznaj Polskę”, którego celem jest popularyzacja  miejsc  dziedzictwa narodowego i kulturowego naszego kraju.

W programie wycieczki były cztery miejsca:

  1. Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiony na wzgórzu (367 m. npm.) na przełomie XIII i XIV wieku. Ogromna warownia, ośrodek życia politycznego, gdzie odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa. Za panowania króla Władysława Łokietka w  kaplicy przechowywany był czasowo skarbiec koronny. Najbardziej znaną królową, która rezydowała w chęcińskim zamku, była Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego.
  2. Zamek w Olsztynie k. Częstochowy, pierwszy z „Orlich Gniazd” na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ciekawa fortyfikacja obronna zabezpieczająca granice państwa polskiego, zbudowana na wapiennych formach skalnych.
  3. Częstochowa – Jasna Góra – duchowa stolica Polski. Cudowny obraz Czarnej Madonny, historia klasztoru Paulinów i Apel Jasnogórski przed obrazem Matki Bożej.
  4. Muzeum Kresowe w Częstochowie, które zbiera i propaguje wiedzę o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II RP.

Wszystkie zwiedzane miejsca podobały się uczniom i dostarczyły wielu wrażeń. Miłym przerywnikiem wycieczki był posiłek w barze McDonald`s. Chociaż często słychać głosy dotyczące unikania jedzenia w tych miejscach, to jednak radość dzieci była ogromna.  Wybrane przez siebie posiłki zjadły  w całości, lepiej niż tradycyjny schabowy, który był dzień wcześniej.
A co tam, w końcu  nie codziennie jeździmy na wycieczkę.

Chociaż początkowo nauczyciele i rodzice bali się długiej,  kilkugodzinnej  podróży,  jednak dzieci  zniosły ją całkiem dobrze.  I choć już  od Ciechanowca zaczęła się seria  pytań typu: „Daleko jeszcze?”, „Kiedy będziemy?”, „Długo jeszcze?”, „To już Częstochowa?”, to trzeba stwierdzić, że dzieci nie traciły humoru i werwy. Pomogła też pomysłowość niektórych rodziców, którzy oprócz telefonów wyposażyli dzieci w poduszeczki do snu, gry,  w kostki Rubika, a nawet książki. Brawo Rodzice!!!!

B. Gałecka