Wizyta przedszkolaków w „Ogniku” przy PSP w Bielsku Podlaskim

 

11 czerwca dzieci z obydwu grup przedszkolnych wyjechały na wycieczkę do „Ognika” przy PSP w Bielsku Podlaskim, gdzie czekały na nie niesamowite atrakcje.
Na początku w sali szkoleniowej obejrzeliśmy kilka filmów edukacyjnych informujących o właściwych krokach postępowania podczas pożarów i innych sytuacji stwarzających niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia, po czym panowie strażacy sprawdzili, czy potrafimy zdobyte informacje wykorzystać w praktyce. Później przeszliśmy do sali, gdzie odbyła się symulacja zadymienia. Dzieci miały okazję sprawdzić, co się dzieje, gdy w domu wybuchnie pożar, dotykały nagrzanych drzwi, następnie opuściły pokój zgodnie ze wskazówkami strażaków – na czworaka. Obejrzeliśmy pomieszczenia, w których strażacy odbywają służbę i miejsce, gdzie pracuje dyspozytor. Następnie zobaczyliśmy symulację mini pożaru, począwszy od zjazdu strażaków po rurze, przez wyjazd samochodu strażackiego, aż do ugaszenia pożaru. Każde z dzieci miało okazję do lania wody z węża strażackiego i hydronetki dla dzieci, obejrzenia wnętrza wozu strażackiego, a także przymierzenia prawdziwego hełmu strażackiego. Wszyscy otrzymali na koniec Certyfikaty Dzielnego Małego Ognika.
Serdecznie dziękujemy Panom Pawłowi Kujawskiemu (za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu) i Błażejowi Iwańczukowi – tatom dzieci z klasy 0 „A”, a także ich kolegom strażakom, za ciepłe przyjęcie, oprowadzenie nas po budynku PSP i pokazanie, na czym polega jakże trudna, a zarazem potrzebna praca strażaków.

A. Półtorak-Gieros