„Virginia Wolf” w BTL – wyjątkowy spektakl o sile miłości

 

27 listopada  uczniowie klas IV-V wybrali się do Białostockiego Teatru Lalek. Punktem kulminacyjnym wycieczki było, oczywiście, obejrzenie spektaklu, ale wcześniej na młodych widzów czekała niespodzianka – wizyta w Piwnicy Lalek. To swoiste muzeum, gdzie zgromadzono tysiące różnych rekwizytów, masek, lalek pochodzących z przedstawień granych w tym teatrze. Wszystkie własnoręcznie wykonane cieszą oko widza mimo upływu czasu.

    Spektakl „Virginia Wolf” został  stworzony według  książki obrazkowej dla dzieci. To wzruszająca historia sióstr Virginii i Vanessy. Opowieść o wielkiej miłości rodzeństwa, która jest w stanie wygrać z chorobą.

Dzieciom bardzo podobała się  opowiedziana historia. Niektóre z nich wzruszyły się do łez.

Przedstawienie jest wyjątkowe ze względu na tematykę, ale też formę – bez słów, wykorzystuje techniki lalkowe, środki teatru wizualnego i ożywionej formy. Jest to spektakl taneczny z piękną, poruszającą do głębi muzyką. Aż trudno sobie wyobrazić, że mając do dyspozycji kilkanaście metrów materiału i trochę rafii do wykonania postaci wilka, można tak zaciekawić widza i stworzyć niepowtarzalne widowisko.

Po spektaklu miało miejsce spotkanie z pracownikiem teatru.  Dzieci weszły w dialog z prowadzącym, który wskazywał na problematykę obejrzanego przedstawienia. Mówił o depresji jako chorobie naszej cywilizacji i o sposobach wychodzenia z niej. Podkreślał też niezwykłą prostotę formy w tym spektaklu. To „dopowiedzenie” było przydatnym uzupełnieniem.

   Wizyta w BTL była bardzo ciekawa, a przede wszystkim pouczająca. Obyśmy zapamiętali główny przekaz – miłość jest w stanie pokonać wszelkie zło, jeśli jest prawdziwa – zawsze zwycięża.

M. Fronc

Zdjęcia nr 3,4,5 pochodzą z galerii BTL