Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce

 

W dniach 26 – 30 listopada 2018 r. w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia wychowawcy klas, świetlicy szkolnej, pielęgniarka szkolna, pedagog szkolny oraz zaproszeni goście przeprowadzili szereg zajęć i spotkań propagujących zdrowy, aktywny styl życia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i filmów edukacyjnych.  Najmłodsi uczniowie obejrzeli bajkę promującą zdrowe żywienie, a starsi spektakl poruszający problem przemocy i agresji, a także braku szacunku.

Pierwszemu dniu przewodziło hasło:  Zło dobrem zwyciężaj!

Przez cały tydzień trwała akcja pod hasłem „Anielska poczta” – uczniowie wrzucali kartki zawierające miłe słowa do koleżanek i kolegów. Najwięcej kartek otrzymała uczennica klasy VA Emilia Szmurło i zdobyła tytuł „Najmilszy Uczeń w Szkole”.  W klasach 0 – III nauczyciele czytali lub odtwarzali z płyt CD uczniom bajki i opowiadania dotyczące życzliwości, przyjaźni, empatii o tym, że warto być dobrym. Odbyły się lekcje w klasie VB i w świetlicy szkolnej na temat: „Rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie uczuć”. Tego dnia gościliśmy aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Dzieci przedszkolne i klas I-III obejrzały bajkę pod tytułem: „Baśń dla małych łakomczuszków – tajemnica zdrowych brzuszków”, a uczniowie klas IV-VIII SP i III G obejrzeli spektakl pod tytułem: „Zagubione sumienie”.

Drugi dzień przebiegał pod hasłem: Z pasją po zdrowie.

W klasach V – VIII i III G odbył się konkurs na najbardziej smakowite drugie śniadanie. Pierwsze miejsce zajęła klasa VIII, która  w nagrodę wzięła udział w zajęciach  z zakresu żywienia w ZSCKR w Rudce. Pedagog szkolna przeprowadziła lekcję wychowawczą w klasach VI i VIII na temat: „Jak zdrowo się odżywiać?”, a w klasie IV i III G odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną na temat: „Prawidłowe odżywianie oraz choroby wynikające z zaburzeń żywienia”. W ramach aktywnego spędzania wolnego czasu odbyły się tzw. aktywne przerwy, podczas których na hali sportowej uczniowie tańczyli zumbę.

Hasło przewodnie trzeciego dnia to: Aktywność fizyczna receptą na zdrowie.

Uczniowie klas IV – VIII pod czujnym okiem wychowawców przygotowali plakaty na konkurs pod hasłem: „Ulubione dyscypliny sportowe”. W tym konkursie pierwsze miejsce zajęła klasa VB. W klasach: IV, VB, VI,VII i IIIG odbyły się lekcje  nt. „Sport to zdrowie” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i filmów edukacyjnych. Uczniowie klas I-III spotkali się z lekarzem stomatologiem, który omówił  tematykę profilaktyki i higieny zębów oraz rozdał dzieciom upominki w postaci pasty do zębów. Na  przerwach chętni uczniowie tańczyli zumbę na hali sportowej w ramach tzw. aktywnych przerw. Ćwiczenia poprowadziły Pani Barbara Kozłowska i dwie uczennice klasy IIIG – Dominika Mazur i Edyta Półtorak.

Czwartemu dniu przyświecało hasło: Bezpieczni w Sieci.

W tym dniu odbyły się spotkania przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji na temat bezpieczeństwa w „sieci”. Panie Inspektor Sylwia Bagniuk i Halina Sacharczuk  Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii oraz asp. szt. Agnieszka Dąbrowska – Oficer prasowy przeprowadziły pogadanki z uczniami klas IV – VIII na temat bezpieczeństwa w sieci w ramach programu profilaktycznego „(NIE)bezpieczny Internet”. Podczas spotkania z nauczycielami bielscy profilaktycy omówili niebezpieczeństwa płynące z gier młodzieżowych, które weszły do użytku w ostatnim czasie i bardzo szybko zdobyły dużą popularność i zainteresowanie młodych ludzi. Omówiona została również tematyka przemocy rówieśniczej i domowej.

Ostatni dzień TPiPZ przebiegał pod hasłem: Odpowiedzialność prawna nieletnich. Podsumowanie Tygodnia Profilaktyki.

Na pierwszej lekcji, w ramach edukacji prawnej, odbyło się spotkanie uczniów klas VB – VIII z pedagogiem szkolnym na temat: „Demoralizacja i odpowiedzialność prawna nieletnich”. W każdej klasie obok tablicy została umieszczona definicja „DEMORALIZACJA” jako przypomnienie czynów zagrożonych demoralizacją.

Uczniowie klasy VB pod opieką wychowawczyni – p. Joanny Fronc zaprezentowali przedstawienie „W bajkowym świecie ekobohaterów”.

Za aktywny udział w konkursach wszystkie klasy otrzymały dyplomy i nagrody, a zaproszeni goście podziękowania. Zwycięska klasa – w konkursie na najsmaczniejsze drugie śniadanie – udała się na warsztaty żywieniowe do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce, gdzie pod okiem uczniów i nauczycieli zawodu Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przygotowali koktajl mleczno-owocowy i naleśniki z serem i owocami.

Sponsorem nagród, produktów spożywczych na zajęcia z żywienia oraz spektakli profilaktycznych wystawionych przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki z Krakowa była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Rudce, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji z Bielska Podlaskiego, lekarza stomatologa – Adama Gabrysiaka oraz Pani Haliny Leszczyńskiej – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce za aktywne wsparcie tegorocznych obchodów Szkolnego Tygodnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia.

Szkolny Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia został przygotowany przez pedagoga szkolnego, panią Joannę Fronc i Janinę Smolarczuk.

K. Kuczyńska