Tradycyjne  Podlaskie Wesele

 

To hasło przedsięwzięcia zaprezentowanego 16 września 2021 r. przez dzieci i młodzież naszej szkoły przy oprawie muzycznej zespołu Mianka z Mnia.

Przedstawienie  jest efektem zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego pozyskanych przez Parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce. Projekt miał na celu rozwój i integrację wspólnoty lokalnej, utrwalenie dawnych tradycji i zwyczajów, rozwój talentów wśród dzieci i młodzieży, kontakt z różnymi dziedzinami sztuki, degustację regionalnych potraw. Inscenizacja ta starszej widowni przypomniała, a młodych ludzi zapoznała z  obrzędowością związaną z organizacją  wesela na  Podlasiu  pół wieku temu.

Wśród zaproszonych gości był Wójt Gminy Rudka -pan Marcin Gawrysiak z żoną, pani Halina Twarowska – Przewodnicząca KGW „Róża”, pani Helena Warmijak –Wicedyrektor ZSCKR, pani Barbara Kryńska –Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz organizator przedsięwzięcia: ks. Tadeusz Czyżak – Proboszcz Parafii w Rudce i wspierająca realizację zadania publicznego pani Monika Godlewska- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce.

Przedstawienie prowadził narrator, który informował  widownię o kolejnych etapach przygotowania dnia zaślubin, a uczniowie odgrywali związane z tym scenki sytuacyjne. Natomiast zespół Mianka pod  kierownictwem pana Wojciecha Ostrowskiego dopełniał wszystko muzyką i śpiewami. Niektóre panie z zespołu z dowcipem i  aktorskim talentem prezentowały swoje przyśpiewki, onieśmielając młodych aktorów, ale wszystko  w atmosferze dobrej  zabawy.

Na pewno wszyscy widzowie zauważyli fakt zanikania niektórych obrzędów.  W niepamięć poszła postać rajka weselnego, który kiedyś aranżował  małżeństwa jako umowę  rodzin. Zapomnieniu uległy  negocjacje dotyczące posagu panny młodej. Oczywiście, wiele zwyczajów przetrwało do naszych czasów i pojawiają się wśród zabaw weselnych,  choć często tylko w nazwie, bo ich przebieg też jest inny (np. oczepiny). Niezmienna pozostała  tradycja udzielania błogosławieństwa  Parze Młodej przez rodziców. Bardzo widowiskowym elementem przedstawienia był przejazd Nowożeńców  ulicami Rudki w pięknie przystrojonej  bryczce, którą powoził  pan Krzysztof Smolarczuk. Zabawa weselna od pokoleń wzbudza  niezmienną radość, więc i  tym razem nie było inaczej.  Kiedy p. W. Ostrowski  zaintonował pieśni biesiadne, do śpiewu włączyli się  nauczyciele i rodzice.  Panie z Mianki porwały do tańca najpierw Pana Wójta, a po chwili dołączyli do nich wszyscy aktorzy i widzowie. Wreszcie przyszedł czas na najmilszą  część uroczystości, czyli biesiadę weselną przy stole, na którym królował bigos, wiejski chleb, półmiski wędlin, podpiwek i wiele innych przekąsek oraz ciast przygotowanych przez dzieci i młodzież z parafii Rudka dzięki pozyskanym sprzętom na realizację zadania publicznego. Było tradycyjnie i smakowicie.

Chociaż niektórym osobom wejście w odgrywaną postać sprawiało trudność i z pewnym  zawstydzeniem  prezentowały swoje role, to jednak była to najlepsza lekcja poglądowa dotycząca obrzędowości i z pewnością na długo pozostanie w ich  pamięci.
Potwierdzili to również goście, którzy dziękowali za zaproszenie na imprezę. Pomysłodawcą i autorką scenariusza była pani dyrektor Monika Godlewska. W przygotowanie dekoracji  i wesela włączyli się prawie wszyscy nauczyciele i niektórzy rodzice.  Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

B. Gałecka