Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce

 

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były duże i małe pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domów. Do tego wyjątkowego dnia dzieci przygotowywały się od początku listopada. Uczestniczyły w spotkaniach w bibliotece szkolnej, w trakcie których poznawały przygody misiów i niedźwiadków mieszkających w książkach. Oglądały też filmy o misiach, rysowały portrety swoich pluszowych przyjaciół.

W piątek 24 listopada dzieci przedszkolne oraz uczniowie klasy I wspólnie z wychowawczyniami uczestniczyły w szkolnych obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia – zabawki znanej dzieciom na całym świecie. Później zaśpiewały piosenkę „Jadą, jadą misie”, wysłuchały opowiadania „Mały Zielony Miś” czytanego przez gościa – p. wicedyrektor B. Kowalczuk, bawiły się w dobrze wszystkim znaną zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi”, a także rozwiązywały zagadki o misiach. Wszystkie dzieci przedstawiły zebranym swoje misie, śpiewały piosenki o misiach, zwiedzały wystawkę misiowych portretów, oglądały książeczki z misiami, zostały nawet zaproszone na „małe co nieco” w postaci kanapeczek z miodem. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pozowali do pamiątkowego zdjęcia ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi – misiami.

Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film „Miś Paddington”.

Uroczystość przygotowała p. B. Półtorak we współpracy z p. R. Gawrysiak.

T. Półtorak

 Również uczniowie klasy III uczcili to miłe święto i przynieśli do klasy swoje ulubione pluszaki,  wprowadzając w ten sposób  przytulny nastrój i miłą atmosferę. Przypomnieli też  misie, które są bohaterami filmów i książek.  Później wychowawczyni przeczytała im fragment książki „Wojtek  Niedźwiedź”. Jest to  prawdziwa historia  syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który w czasie II wojny światowej  został przygarnięty przez polskich żołnierzy, dowodzonych przez gen. Andersa. Żołnierze oswoili go i razem z nimi przemierzał wojenny szlak oraz walczył w bitwie pod Monte Cassino.

Niedźwiedź ten doczekał się wielu książek, publikacji i  piosenek  na swój temat. Powstało też kilka jego pomników, a pamięć o nim jest szczególnie żywa na Wyspach Brytyjskich. Dzieci szczególnie zainteresowała opowieść wychowawczyni o powojennych losach Wojtka  i życiu niedźwiedzia w szkockim zoo.

B. Gałecka