Sprawozdanie z realizacji projektu „Umiem pływać 2022”

 

Od wielu lat Gmina  Rudka pozyskuje z Ministerstwa Sportu i Turystyki  dofinansowanie  do  realizacji programu „Umiem pływać” i dzięki  temu  uczniowie naszej szkoły bezpłatnie korzystają z basenu oraz z zajęć z instruktorem.
29  listopada 2022r. uczniowie klasy drugiej zakończyli udział  w I edycji tego programu. Było to 20 godzin zajęć  na  pływalni „Wodnik” w Bielsku Podlaskim.

Głównym celem  zajęć  jest  upowszechnianie aktywności fizycznej  w wodzie oraz nauka pływania. Powszechnie wiadomo, że pływanie doskonale wpływa na sprawność całego organizmu, ale  jest  też skutecznym sposobem zapobiegania i korygowania wad postawy.

Podczas zajęć uczniowie poznali zasady korzystania z pływalni. Wykonywali dużo ćwiczeń „na sucho” oraz na krawędzi basenu,  aby nauczyć się poprawnej pracy rąk i nóg niezbędnej w czasie pływania. Dzieci oswajały się z wodą, uczyły się oddychania oraz  zanurzania z otwieraniem oczu pod wodą. Korzystały przy tym z różnych przyborów, które ułatwiały ćwiczenia .

Chociaż nie wszyscy uczniowie opanowali ćwiczone umiejętności  na jednakowym poziomie, to jednak każdy z nich osiągnął jakiś sukces. Niektórzy na ostatnich zajęciach skakali  z trampoliny do basenu o głębokości 1,8 m i „czuli się jak ryby w wodzie”. Inni jeszcze mieli opory przed skokiem „na głęboką wodę”, ale pokonali początkowy lęk przed najmniejszym zanurzeniem i był to ich ogromny sukces wewnętrzny.

B. Gałecka