Poznajemy Polskę- wycieczka do Wrocławia

 

W dniach 9-11 maja uczniowie z  klas IV-VII  wyjechali na wycieczkę  do Wrocławia. Pobyt we Wrocławiu rozpoczął się od zwiedzania przepięknego i bardzo kolorowego o tej porze roku Ogrodu Botanicznego. Podczas wędrówek alejkami  ogrodu uczniowie zachwycali  się przede wszystkim różnorodnością gatunkową roślin. Następnie zwiedzili  zabytkową zabudowę Zespołu historycznego centrum miasta. Podziwiali wspaniałe zabytki architektury oraz szukali  współczesnych akcentów charakterystycznych  dla Wrocławia. Były to krasnoludki, których  fotografowaniem zajęła się liczna grupa uczestników wycieczki.

Zwiedzanie  ZOO rozpoczęło drugi dzień pobytu we Wrocławiu.  Największe wrażenie na  uczestnikach wycieczki zrobiło oceanarium. Niesamowite było to, że  zwierzęta żyjące w środowisku wodnym, w jego głębinach,  były „ na wyciągnięcie naszych rąk”. Niemniej należy dodać , że pozostali mieszkańcy  ZOO także wzbudzili nie mniejsze zainteresowanie. Kolejnym punktem drugiego dnia było zwiedzanie Hali Stulecia, która zainteresowała  uczniów swoją architekturą. Poznali  historię jej budowy. Mieli  także okazję obejrzeć trening drużyny koszykówki, który odbywał się w czasie  zwiedzania hali. Ostatnim punktem tego dnia było obejrzenie Panoramy Racławickiej. Ten monumentalny olej na płótnie (15 na 114 metrów) przedstawia bitwę pod Racławicami. Jest  to jedyne tego typu dzieło w Polsce i jedno z nielicznych w Europie. Wrażenie, jakie panorama wywołuje swoimi  środkami malarskimi , to poczucie realności. Ta główna atrakcja  kulturalna i turystyczna Wrocławia  spowodowała, że nawet  największym gadułom po prostu „odjęło mowę”.

Na ostatni dzień  zaplanowano zwiedzanie muzeów. Pierwszym z nich było Muzeum Mineralogiczne , kolejnym Muzeum Etnograficzne i ostatnim Pawilon Czterech Kopuł, w którym  uczniowie obejrzeli  wystawę sztuki współczesnej. Największym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty zgromadzone w Muzeum Etnograficznym. Uczniowie, przyglądając się zgromadzonym zbiorom, zastanawiali się lub po prostu próbowali zgadywać , do czego mogły one służyć w przeszłości.

Noclegi, smaczne śniadania i kolacje  były zapewnione przez Centrum Spotkań   i Dialogu w Krzydlinie Małej- niewielkiej, ale bardzo urokliwej miejscowości położonej kilkadziesiąt kilometrów  od Wrocławia. Przyjęto nas tam niezwykle gościnnie. Warto zapamiętać to miejsce na przyszłość!

Do domu uczniowie wrócili zmęczeni ( noce były za krótkie na sen), ale zadowoleni.  W czasie zwiedzania oraz podczas podróży, która nie była wcale krótka, wszystkim dopisywał doskonały humor. Żartom   i śmiechom nie było końca. Dopisała także pogoda. Wycieczka była niezwykle udana, każdy znalazł coś dla siebie. Nie było słychać głosów niezadowolenia. Nie pozostaje  więc nic innego, jak  tylko podziękować tym, dzięki  którym uczniowie mogli na nią wyjechać. Dziękujemy!

W. Golińska