Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września obchodziliśmy  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.

W naszej szkole obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zainicjowała biblioteka szkolna. Pani bibliotekarka czytała wszystkim trzem grupom przedszkolnym fragmenty „Pięciopsiaczków” Wandy Chotomskiej. Wychowawcy klas I-III czytali fragmenty wybranych przez siebie książek. Nauczyciele języka polskiego w klasach IV – VIII czytali z uczniami fragmenty „Bajek robotów” Stanisława Lema , inicjując tym samym obchody Roku Stanisława Lema w naszej szkole.

Mam nadzieję, że nasi uczniowie chętniej sięgną po te wciąż interesujące i jakże aktualne w dobie komputerów, smartfonów, Internetu, książki autora, który swą twórczością wyprzedził swoją epokę.

Rodziców dzieci młodszych zachęcam do systematycznego czytania  swoim pociechom i rozmów na temat czytanych tekstów.

Zapraszam do biblioteki!

Bożena Półtorak