O akcji czytelniczej w naszym gimnazjum

 

23 kwietnia przypada  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Jaka jest jego historia? Otóż, idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami  mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy,  kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto jednak w Hiszpanii obchodzić cztery lata później, w 1930 roku. Zwyczaj ten przejęły w 1964 roku pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne na świecie. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku.

Wiemy, jak ważną rolę odgrywa książka w  życiu człowieka. Nawyk czytania należy wyrabiać już u najmłodszych dzieci, a te w wieku szkolnym jak najczęściej powinny gościć w bibliotece.

W tym roku szkolnym na lekcjach wychowawczych w gimnazjum  prowadzimy akcję czytelniczą  „10 minut czytania na godzinie wychowania”.  Chętni uczniowie czytają kolejne fragmenty wybranej wspólnie z wychowawcą książki. W ten sposób wszyscy poznajemy jej treść. To dobry sposób na popularyzację czytelnictwa.

Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę. Dzięki nim  mądrzejesz, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele…

M. Fronc

DSCF4347 DSCF4317 DSCF4341 DSCF4344 DSCF4345