Narodowe Czytanie w naszej szkole

 

Do tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania została wybrana  Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. W naszej szkole wydarzenie to odbyło się z lekkim opóźnieniem, bo 12 października. I choć utwór wydaje się być zbyt trudny dla uczniów szkół podstawowych, sięgnęliśmy po niego. Oczywiście, czytanie dla publiczności było poprzedzone przygotowaniami. Uczniowie dzielnie  ćwiczyli, przetrząsali szafy, by znaleźć odpowiednie kreacje. Rzecz jasna, najważniejszym elementem garderoby pani Dulskiej musiał być kapelusz. Nie brakowało ich u nas! Zanim wysłuchaliśmy fragmentów, pani dyrektor wprowadziła nas w klimat epoki, w której tworzyła  Zapolska. Powiedziała też kilka słów o treści utworu, by młodzi słuchacze lepiej zrozumieli sens książki. Zaznajomiła z pojęciem „dulszczyzna”, które  weszło na trwałe do języka potocznego.

Wybrane fragmenty czytali uczniowie klas V-VIII oraz dorośli: pan wójt Marcin Gawrysiak, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Paulina Kujawska wraz z mężem, dyrekcja naszej szkoły pani Monika Godlewska  oraz pani Wioleta Wasilewska- wychowawczyni jednej z grup przedszkolnych.

Choć Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku, to jesienią 2021 roku niewiele się zmieniło. Obłuda, zakłamanie nadal są wszechobecne.

Narodowe Czytanie odbyło się w naszej szkole po raz drugi, więc powoli staje się tradycją. I dobrze, bo warto czytać, zwłaszcza teksty ponadczasowe.

M. Fronc