Narodowe Czytanie 2020

 

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła uczestniczyła we wspaniałej akcji, jaką jest Narodowe Czytanie. Lekturą dziewiątej już ogólnopolskiej odsłony Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 29 września o godzinie 10.00 na hali zgromadzili się więc tylko uczniowie klas najstarszych
wraz z nauczycielami, aby wysłuchać fragmentów tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu, czytanych przez swoje koleżanki, kolegów oraz Panią Dyrektor i zaproszonych gości, z Panem Wójtem Marcinem Gawrysiakiem
na czele.

Dzień ten został wybrany nieprzypadkowo, gdyż 29 września obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania.

Aby uczcić pamięć twórcy, oprócz wspólnego czytania fragmentów „Balladyny”, został również zorganizowany przez bibliotekę szkolną konkurs plastyczny
na portret lub karykaturę Juliusza Słowackiego, zachęcający uczniów do bliższego poznania dzieł, a także życia tej wybitnej postaci w dziejach polskiej literatury. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną już niebawem.

Wspólna lektura klasyki polskiej literatury, zwłaszcza tak wymownej
– co podkreśliła w swoim przemówieniu Pani Dyrektor, silnie zjednoczyła społeczność szkolną, miejmy więc nadzieję, że akcja ta będzie kontynuowana
w latach kolejnych i przy szerszym gronie publiczności.

Teresa Półtorak