„Muzyczne podróże po Europie” – kolejna audycja muzyczna

 

13 października 2016 r.  uczniowie klas IV-VI SP oraz  I-III gimnazjum  uczestniczyli w muzycznej wędrówce po krajach europejskich. Wszystko to za sprawą agencji Arte Muza, która organizuje audycje muzyczne dla szkół. W czasie tej ekspresowej wycieczki uczniowie poznali najważniejsze zwyczaje, folklor wielu krajów oraz cechy charakteru ich mieszkańców, ale przede wszystkim najbardziej znane i rozpoznawalne utwory muzyczne lub ich twórców i wykonawców, zaczynając od muzyków klasycznych: Bacha i  Rossiniego poprzez twórców muzyki rozrywkowej. W ciepły klimat Włoch wprowadził słuchaczy utwór „O Sole Mio”.   Będąc w Hiszpanii, nie sposób zapomnieć o walkach byków i stąd „Aria torreadora” z opery „Carmen” G. Bizeta. W czasie wizyty na  Wyspach Brytyjskich uczniowie przypomnieli sobie znany ze stadionów sportowych hymn brytyjski „Boże, chroń Królową”, ale też najbardziej znany zespół  rockowy The Beatles w utworze  „Yesterday”. Francja to kraj artystów, stąd  spotkanie z malarzem, który tworzył swe dzieło  przy akompaniamencie utworu „Łabędź” – C. Saint-Saensa. Całej audycji towarzyszyła zagadka muzyczna wg konwencji teleturnieju „Jaka to melodia?”.  Po wizycie w każdym  kraju  uczniowie mogli wysłuchać  jednego  dźwięku utworu –zagadki . Okazało się, że dziewczyny z I klasy gimnazjum  rozszyfrowały zagadkę  już  po 4 dźwiękach. Była to „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena-  hymn Unii Europejskiej.

W czasie audycji uczniowie zobaczyli pianino elektryczne, skrzypce, flet i kontrabas oraz usłyszeli  brzmienie tych instrumentów.

Na koniec  audycji p. B. Kozłowska podziękowała muzykom za tak szybką i przyjemną wycieczkę po Europie.

B. Gałecka

1 5 2 3