„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”

 

Rudka, 25 września 2022 roku – słoneczne niedzielne przedpołudnie. Wielu  ludzi, poczty sztandarowe, kwiaty, znicze. Wszystko to w hołdzie mieszkańcom Gminy Rudka, których w czasie II wojny światowej wywieziono na Sybir. Ich nazwiska zostały umieszczone na pięknej płycie, której historia jest warta podkreślenia. 10 lat temu  Piotr Karpiński- wnuk Anny Karpińskiej wywiezionej przed laty na Syberię- znalazł na polu kamień, wyjątkowy kamień. Już wówczas w głowie pana Piotra zrodziła się myśl, by umieścić na nim nazwiska rudzkich Sybiraków, bo: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” jak napisał bł. Stefan Kardynał Wyszyński. Pomysł ten doczekał się realizacji. Piękny, okazały kamień znalazł właściwe miejsce – przy Pomniku Krzyżu Sybiraków.

Uroczystości rozpoczęły się  Mszą św. o godz. w kościele parafialnym w Rudce. Przewodniczył jej rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski. We wzruszającej homilii mówił o ludziach, którzy musieli pozostawić swoich bliskich i byli wywiezieni na obcą ziemię, gdzie panowały nieludzkie warunki. Apelował o wiarę, którą zachowali w  trudnych czasach Polacy wywiezieni w głąb ZSRR. Warto podkreślić, że w Liturgię Słowa zaangażowani byli członkowie rodzin upamiętnionych Sybiraków.

Po Mszy świętej  zebrani przeszli wraz z orkiestrą i  pocztami sztandarowymi pod Pomnik Krzyż Sybiraków.  Tam bardzo bogate w treść przemówienie wygłosiła pani Ewa Sopel, córka pana Tadeusza Bobla- Sybiraka.  Przypomniała  historię krzyża upamiętniającego zesłanych na Syberię, nawiązała do postaci przedstawionych na muralu naszej szkoły. Punktem kulminacyjnym uroczystości było poświęcenie kamienia, przy którym samorządowcy,  przedstawiciele lokalnych instytucji, członkowie rodzin Sybiraków złożyli kwiaty i zapalili znicze, składając  w ten sposób hołd  deportowanym w latach 1939-1944 w głąb ZSRR mieszkańcom Rudki i okolic.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w murach naszej szkoły.  Spotkanie poprowadzili wraz z uczniami: organizator pan Marcin Gawrysiak- Wójt Gminy Rudka i pani Monika Godlewska-Dyrektor SP im. Jana Pawła II w Rudce. Drugi organizator pan Dawid Rybacki – prezes OSP w Rudce z ważnych przyczyn był nieobecny na spotkaniu. Gospodarze bardzo ciepło powitali tak licznie zgromadzonych gości.  Niezwykle wzruszające były okolicznościowe przemówienia. Mogliśmy usłyszeć historie tych, którzy znaleźli się na tej nieludzkiej ziemi i każdego dnia walczyli o przetrwanie. Dopełnieniem był piękny montaż słowno-muzyczny: ,,Do Ciebie Polsko, wracamy” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Szczególnie wybrzmiał  „Hymn Sybiraków”, a w nim refren: A myśmy szli i szli dziesiątkowani/ Przez tajgę stepy plątaniną dróg/A myśmy szli i szli niepokonani/Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg.

Podziwialiśmy też piękny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” z Szepietowa. Potem przyszedł czas na wspólne fotografie. I na koniec bardzo miła niespodzianka. Pani Halina Twarowska- przewodnicząca KGW „Róża”  w Rudce-  zaprosiła wszystkich zebranych na piknik na boisku szkolnym.
Raduje się serce na myśl, że mimo upływu lat pielęgnowana jest pamięć o naszych przodkach. Że prawdę o ich trudnym życiu, ale jednocześnie pięknym świadectwie miłości do Ojczyzny przekazujemy młodym ludziom, a oni chcą słuchać. Oby nigdy jej nie zapomnieli. A gdyby zapomnieli, przypomni im kamień.

Małgorzata Fronc

Więcej informacji na  temat tego wydarzenia znaleźć można na stronach:

https://bialystok.tvp.pl/62963893/ocalic-od-zapomnienia?fbclid=IwAR2bjTKX-ZwhnhQafx6fh5ZnEvuDOmvUmDNw6XVrxVE8wfSZG0VBqqi5oC0

https://drohiczynska.pl/aktualnosci/sybirakow-z-rudki-upamietniono-krzyzem-i-tablica/?fbclid=IwAR2jVrAmVCgSF2YdsDhUAi8gX6yiFudHaBfJyTryMmVtcUvHV_5N07CQXbM

https://bielsk.eu/rudka/39585-kolejne-upamietnienie-sybirakow-z-terenu-gminy-rudka-wideo-foto

Zdjęcia wykonała  Pani Ewa Sopel