Bóg się rodzi w naszym sercu

 

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,

 dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory(…).”

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, ale również czas przedstawień ukazujących tradycje bożonarodzeniowe.

Jak co roku zgodnie z tradycją,  spotkanie opłatkowe odbyło się w naszej szkole 20 grudnia 2017r. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas goście: wójt gminy Rudka- pan Andrzej Anusiewicz, ks. Robert Figura i siostry zakonne z naszej parafii, pani Katarzyna Skowrońska- przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice.

Podtrzymując tę piękną tradycję,  uczniowie szkoły podstawowej przygotowali – jasełka, czyli teatralne przedstawienie biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa pod kierunkiem pań: J. Smolarczuk i W. Golińskiej.

Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami przygotowanymi przez zespół muzyczny pod czujnym okiem pani I. Trofimiuk.  Dzieci z radością odgrywały swoje role, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni a piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali gimnastycznej tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te występy i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

Na koniec przedstawiciele uczniów  podzielili się opłatkiem i złożyli  życzenia dyrekcji szkoły i przybyłym gościom.  Następnie uczniowie przeszli do swoich klas, w których odbyły się klasowe spotkania opłatkowe. Na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne. W takiej atmosferze upłynął kolejny dzień, który przybliżył nas do świąt.

A. Koc