Dzień Głośnego Czytania

 

We wtorek 29.09.2020r. w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klasy pierwszej udali się do Biblioteki Publicznej, aby posłuchać fragmentów książki pt. „Pamiętnik Czarnego Noska” autorstwa Janiny Porazińskiej. W rolę osoby czytającej wcieliła się bibliotekarka – pani Barbara Kryńska, która wprowadziła dzieci w niezwykły świat przygód pewnego ciekawskiego misia.                                                                                                   
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń  w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w  Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, wybitnej autorki, która wiele książek napisała
z myślą o dzieciach.  Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię,
a przede wszystkim pozwala przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie,
co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu. Warto więc obchodzić to święto każdego dnia i poświęcać czas na wspólne czytanie.