Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Drohiczynie

 

„Czas to miłość” – pod taki hasłem odbył się 14 września br. w Drohiczynie Diecezjalny Dzień Młodzieży , w którym wśród 2000 uczestników byli również nasi uczniowie.

Pierwszym punktem spotkania były tańce integracyjne. Po konkretnej dawce energii, przyszła pora na konferencję poświęconą  miłości. Kapłan, który przemawiał do zgromadzonej młodzieży zauważył, że jeżeli patrzymy na innych przez pryzmat świata, to wcześniej czy później skrzywdzimy siebie albo drugiego człowieka. Kiedy mówimy kocham, musimy widzieć człowieka we wszystkich jego wymiarach. Dodał, że jeżeli człowiek przestanie poznawać i odejdzie od prawdy, wówczas może budować zamki na piasku. Zbudowanie pięknej relacji wymaga zaangażowania oraz kształtowania woli, która idzie w kierunku dobra.

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, który nawiązując do przeżywanego w tym dniu Święta Podwyższenia Krzyża zachęcał do otworzenia się na tajemnicę zawartą w krzyżu. Bp.  przywołał hasło tegorocznego Dnia Młodzieży ,,czas to miłość”, którego autorem jest bł. kard. Stefan Wyszyński. Wypowiedziane słowa nawiązują do  popularnego powiedzenia ,,czas to pieniądz”. Jak zauważył, rzeczywiście tak się mówi, i jest w tym coś pozytywnego, wezwanie do aktywności, do działania, do pokonania lenistwa. Prymas Wyszyński jednak zwrócił uwagę, że pieniądze wcale nie są najważniejsze, nie mogą być celem ludzkiego życia. ,,Najważniejszy jest Bóg, najważniejsze jest niebo, a więc to, by na wieki być w bliskości Boga, by zamieszkać w Jego domu”. Dodał, że do nieba nie dostaje się za pieniądze, ale wyłącznie za miłość, za pokorną, żmudną pracę nad usuwaniem egoizmu, myślenia wyłącznie o swojej wygodzie, a otwierania serca na Pana Boga i na drugiego człowieka , działanie dla jego dobra”.

,,Nie lecę nisko, bo Bóg jest Blisko” – to fragment piosenki zespołu MUODE  KOTY, który na koncercie porwał młodzież do tańca i rapu. Dla wszystkich przygotowany był poczęstunek na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.