Baterie zbieramy – środowisko oszczędzamy

 

pudelkoOd 7 lat nasza szkoła uczestniczy w zbiórce baterii. Baterie i akumulatory różnego typu towarzyszą nam w każdej dziedzinie naszego życia. Znajdujemy je w przedmiotach codziennego użytku (zegarki, zabawki, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, piloty do RTV). Często nie zdajemy sobie sprawy z ich szkodliwości dla środowiska, beztrosko wyrzucamy zużyte i wyładowane baterie do śmieci.

Jedna wyrzucona malutka bateria guzikowa jest w stanie skazić 1 m3 gleby i zatruć około 400 litrów wody.

Przeciętnie w jednej tonie zużytych baterii różnego typu znajduje się: 270,0 kg dwutlenku manganu, 210,0 kg żelaza, 160,0 kg cynku, 60,0 kg grafitu, 35,0 kg chlorku amonu, 20,0 kg miedzi, a także po kilka kilogramów niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia, pierwiastków rtęci (tlenku rtęci), niklu, litu, kadmu i ołowiu, które mają szczególne silne działanie toksyczne dla organizmów żywych.

W przypadku dostania się ich do organizmu, wraz ze skażoną wodą lub żywnością, mogą doprowadzać do ciężkich i przewlekłych chorób (układu pokarmowego, nerwowego, zaburzenia czynności nerek, nadciśnienia) i zmian nowotworowych.

Od nas zależy czy zużyte w naszych domach baterie nie staną się źródłem naszych chorób. Należy pamiętać o pozbywania się ich w sposób odpowiedni, który zapewni ich należytą utylizację.
Z tego powodu uczniowie naszej szkoły zbierają różnego typu baterie, które później są odbierane przez firmę Reba. Informacje na stronie www.reba.com.pl

Już we wrześniu tego roku szkolnego zdaliśmy 2 opakowania baterii i otrzymaliśmy zaświadczenie potwierdzające nasz udział w akcji.

zaswiadczenie

Na zdjęciu uczniowie klasy IV trzymają ciężkie, napełnione kartony.

dzieci z kl IV