„Balladyna” Słowackiego w interpretacji ósmoklasistów

 

„Balladyna”, choć napisana prawie 200 lat temu, nie traci na aktualności. Przekonali się o tym uczniowie klasy VIII, którzy omawiali ją na lekcjach języka polskiego.  Bogata symbolika  tragedii Słowackiego sprawia, że utwór jest ponadczasowy. Poza tym, jak każdy dramat, jest przeznaczony do wystawienia na scenie. Zatem ósmoklasiści podjęli próbę zainscenizowania wybranych scen. Zadanie wcale nie było łatwe, ale z pewnością pozwoliło lepiej wczytać się w tekst i go zinterpretować. I choć przedstawienia nie miały bogatej scenografii, a występujący uczniowie walczyli z tremą, to miło było popatrzeć i posłuchać  tekstów klasyki polskiej literatury w wykonaniu młodzieży. Może dzięki temu na dłużej zapamiętają tę lekturę . A może kolejny absolwent naszej szkoły odkryje w sobie talent aktorski i kiedyś stanie na deskach prawdziwego teatru…? Tak było z Ulą Mazur, która kilka lat temu razem z koleżankami  grała w szkolnych przedstawieniach, a dziś jest aktorką Teatru Dramatycznego w Białymstoku i możemy ją oglądać m.in. w „Balladynie”, gdzie odtwarza postać pracowitej, skromnej, kochającej Aliny.

M. Fronc