Wycieczka do Tykocina

 

We wtorek,  8czerwca br. , pod opieką wychowawczyni  p. Barbary Kozłowskiej i p. dyr. Moniki Godlewskiej klasa VIII  wyjechała na wycieczkę
do Tykocina. Celem wycieczki była lekcja  muzealna  w Muzeum w Tykocinie. Lekcja  była poświęcona judaikom- skarbom tykocińskiej synagogi .  Podczas  zwiedzania uczniowie  dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy związanych z życiem żydowskiej społeczności obecnej w Tykocinie od połowy
XVI do połowy XX wieku i  obejrzeli przedmioty związane  z  codziennym i religijnym  życiem  ludności żydowskiej.

Tykocin związany jest z postacią hetmana Stefana Czarnieckiego, który otrzymał go w 1661 r. wraz z całym starostwem  na dziedziczną własność uchwałą sejmową sejmu warszawskiego za zasługi dla Rzeczypospolitej .  Jego pomnik oraz barokowy kościół  pw.  Trójcy Przenajświętszej uczniowie mogli obejrzeć po przejściu z budynku dawnej synagogi w kierunku rynku.

Po przejściu mostu na Narwi   klasa VIII znalazła się na dziedzińcu zamku  zrekonstruowanego na fundamentach  XVI-wiecznej budowli z czasów Zygmunta II Augusta.  Tutaj  można było  chwilę odpocząć   i  spróbować tutejszych lodów. Część uczniów okazała się  jednak  zwolennikami smaku lodów z  Brańska i  kebabu, toteż ostatnim przystankiem wycieczki  był Brańsk.