Spotkanie profilaktyczne z Policją.

 

Nauka zdalna spowodowała, że Internet stał się nieodłączną częścią uczniowskiej codzienności. Z jednej strony jest on nieocenionym źródłem wiedzy, wymiany doświadczeń, miejscem wirtualnych spotkań z innymi ludźmi. Pełni funkcję poznawczą, społeczną, rozrywkową. Jednak zalety wirtualnej rzeczywistości nie mogą zakryć zagrożeń, które się w niej kryją. Dlatego też naszym zadaniem jest dostarczenie uczniom wiedzy
na temat podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

24 lutego 2021 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Wójta Gminy Rudka Marcina Gawrysiaka i przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Pan Wójt powitał uczestników spotkania i zachęcił do udziału w konkursie. Inspektor Sylwia Bagniuk oraz st. sierż. Natalia Niemczynowicz spotkały się z uczniami klas I-III celem omówienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Panie rozmawiały z dziećmi o ochronie swoich danych, stosowaniu zasady ograniczonego zaufania podczas zawierania internetowych znajomości. Anonimowość, którą daje wirtualna rzeczywistość staje się niekiedy płaszczem dla przestępców, złodziei oraz innych ludzi o nieczystych intencjach. Wskazały czyny i zachowania, które mogą być przestępstwem i za które może grozić odpowiedzialność prawna.

Profilaktyczki z bielskiej Policji zaprosiły uczniów klas I-III do udziału w Konkursie „Smartfon mój (nie)przyjaciel”. Tematem pracy plastycznej jest:
Zalety i wady korzystania z Internetu w smartfonie.

Z uczniami klas IV-VIII nasi goście przeprowadzili spotkania online, podczas których omówiono również tematykę odpowiedzialności prawnej nieletnich
za czyny niezgodne z prawem.