Konkurs recytatorski

 

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam…
Gdy myślę Ojczyzna –
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć,
Jak poszerzyć tę przestrzeń,
Którą wypełnia.”

 

   Tak o ukochanej Polsce w 1974 roku pisał Karol Wojtyła w jednym ze swoich tekstów poetyckich pt. „Myśląc Ojczyzna”. Takie też hasło ma tegoroczny konkurs recytatorski poezji patriotycznej, w którym postanowili wziąć udział uczniowie naszej szkoły. Ze względu na pandemię przebiega on zupełnie inaczej. Każdy z uczestników miał za zadanie przygotować recytację  wybranego utworu literackiego i w formie filmu przesłać organizatorowi do końca listopada. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie.

   To było wyzwanie, ale znaleźli się chętni, odważni młodzi ludzie, którzy wbrew wszystkiemu podjęli je: Julka Czapska (kl. VI), Karolina Półtorak (kl. VI), Magda Woroszył (kl. VI), Dawid Kwiatkowski (kl. VI), Bartek Niemyjski (kl. VI) oraz Piotrek Olszewski z kl. VII B. Oczywiście, potrzebowali oni pomocy rodziców czy też rodzeństwa w nagraniu recytacji. Bliscy nie zawiedli, za co jestem im bardzo wdzięczna.
    Powstało sześć filmików, do których obejrzenia i wsłuchania się w teksty serdecznie zapraszam.
Z całego serca dziękuję naszym uczniom za  zaangażowanie, piękną patriotyczną postawę w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Jak deklamowała jedna z dziewcząt:
Czuwam i strzegę skarbu polskiej mowy,
Polskiego ducha, polskiego zwyczaju.”

Małgorzata Fronc