102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

„Legiony to żołnierska nuta
Legiony to straceńców los
Legiony to żołnierska buta
Legiony to ofiarny stos…”

Słowa „Marszu I Brygady” wybrzmiały ostatnio w murach naszej  szkoły  rok temu, w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.  W jakże odmiennych okolicznościach przyszło nam  świętować 102 rocznicę!

Nie najważniejsza jest jednak forma, ale pamięć.  Na lekcjach historii i godzinach wychowawczych uczniowie  przypomnieli sobie okoliczności  odradzania się państwa polskiego po 123 latach niewoli oraz ludzi, którzy  swoje życie poświęcili sprawie  odbudowy Ojczyzny. Na lekcjach plastyki powstały plakaty
i projekty murali związanych ze Świętem Niepodległości.

W dniu 11 listopada  pojawiły się biało-czerwone flagi na naszych domach, a  o godz. 12.00 włączyliśmy się we wspólne , narodowe odśpiewanie hymnu;  wiele osób ze szkolnej społeczności wzięło udział w pisaniu I Ogólnopolskiego Dyktanda na Święto Niepodległości, wspomagając w ten sposób osoby potrzebujące.

Prymas Tysiąclecia, Stefan kardynał Wyszyński powiedział: „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć
dla niej.”  W takim dniu, jak rocznica  odzyskania niepodległości w warunkach epidemii  to stwierdzenie nabiera szczególnego znaczenia- każdy z nas  może dobrze żyć  dla Ojczyzny  wypełniając  jak najlepiej swoje obowiązki- społeczność szkolna- ucząc się i nauczając każdego dnia  – mimo nadzwyczajnych warunków.