XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

 

Boże – prosimy Cię,
by już żadnego
pokolenia Polaków
nie dotknęło
przekleństwo wysiedlenia.
By na Sybir nikomu
Nie groziło zesłanie –
Prosimy Cię w pokorze
-Wysłuchaj nas Panie.

By już nigdy w wagonach
– Upchani jak bydlęta –
Kobiety, starcy, chorzy,
Dzieci, niemowlęta
wiezieni w mróz, skazani
na śmierć przez zamarzanie.
Nie jechali Polacy
Prosimy Cię Panie…

M. Jankajtys „Modlitwa pod krzyżem”

W  piątek 06.09.2019 r. nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Cel marszu to utrwalanie pamięci o tragicznych losach Polaków zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w. – znak pamięci polskiej Golgoty Wschodu. 

Pierwszą częścią obchodów był przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, sprzed Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, przy którym znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka – jedyny w kraju taki pomnik, upamiętniający ofiary zsyłek. Tam uroczystej Mszy św. przewodniczył Abp Tadeusz Wojda. Po Mszy św. uroczystości przeniosły się pod Pomnik-Grób Nieznanego Sybiraka. Tam Abp Wojda poświęcił figurę Matki Bożej dedykowanej matkom Sybiraków oraz odmówione zostały  modlitwy za zmarłych zesłańców. Miały też miejsce wystąpienia okolicznościowe.

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru organizowany jest corocznie przez Związek Sybiraków przy współpracy wielu instytucji i organizacji społecznych. Jego celem jest podtrzymywanie pamięci i przekazywanie wiedzy o wydarzeniach z przeszłości młodemu pokoleniu oraz troska o prawdę historyczną.

A. Koc