XIII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

 

„Pamięć zmarłym- żyjącym pojednanie”

 Pod takim hasłem odbył się tegoroczny XIII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Tegoroczny marsz miał szczególny charakter, upamiętniał aż cztery, ważne dla Sybiraków rocznice: 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków, 70. rocznicę bitwy pod Lenino oraz 25 lat od reaktywowania Związku Sybiraków.

W marszu  wzięła udział  15-osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunką  p. Barbarą  Kozłowską i nieliczna grupą sędziwych Sybiraków z Rudki i Brańska.  Gimnazjaliści stawili  się  przy Pomniku Katyńskim w Białymstoku, skąd  po odśpiewaniu hymnu państwowego i błogosławieństwach w obrządku katolickim i prawosławnym  przeszli  z innymi przybyłymi uczestnikami Marszu, do  kościoła  pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się Msza   Św. celebrowana przez  arcybiskupa  Edwarda Ozorowskiego. Dalsza część spotkania odbyła się przy Pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. Zwieńczeniem uroczystości był apel poległych zakończony salwą honorową.

W drodze powrotnej  wysłuchaliśmy  wspomnień  uczestniczki zesłania (pani z rodziny Karolczaków), którą  okrutny los rzucił w czasie wojny aż do Ałtajskiego Kraju.

Marsz Sybiraków Marsz Sybiraków  Masz Sybiraków