Wyjazdowa lekcja doradztwa zawodowego pt. „W roli głównej…” – spotkanie z przedstawicielami zawodów mundurowych

 

  10 czerwca 2022 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w Święcie  18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy jest najmłodszym z trzech funkcjonujących w Wojsku Polskim pułków rozpoznawczych. Rozpoczął funkcjonowanie 1 lipca 2009 roku. Miejscem postoju pułku jest Białystok. Do głównych zadań jednostki należy prowadzenie rozpoznania na rzecz dowództw w zależności od potrzeby.

Obchody święta zainaugurowano Mszą świętą w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego. Dalsza część uroczystości, uroczysta zbiórka, odbyła się na  placu apelowym jednostki. Wzięli w niej udział m.in. senator Mariusz Gromko, sekretarz województwa podlaskiego Tomasz Szeweluk, zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, dyrektor białostockiego oddziału IPN Piotr Kardela oraz przedstawiciele służb i organizacji kombatanckich.

Żołnierzy oraz zgromadzonych gości powitał dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Lachowski.

W kolejnej części uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, odznaki pamiątkowe pułku oraz inne wyróżnienia zasłużonym jednostce osobom.

Następnie żołnierze przygotowali efektowną defiladę, a zaraz po niej pokazy dynamiczne. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt wojskowy oraz zapoznać się z uzbrojeniem wykorzystywanym w czasie służby wojskowej. Próbowali swoich umiejętności w celnym strzelaniu na mini strzelnicy, wzięli udział w loterii, wygrywając fanty z logo pułku. Poznali historię pułku zwiedzając Salę Tradycji, po której oprowadził nas podoficer Sylwester Waszkiewicz – absolwent naszej szkoły. Jesteśmy Mu wdzięczni za opiekę nad naszą grupą i dumni, że nasi absolwenci, jako zawodowi żołnierze, służą dla dobra Ojczyzny.

Organizatorzy ugościli wszystkich odwiedzających wojskową grochówką i tortem.

Nasi uczniowie, którzy wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi, mogą być przekonani o słuszności swojej decyzji.

K. Kuczyńska