Wyjazd do kina i muzeum

 

16.11.2018r. uczniowie klas 1-3   obejrzeli  w kinie w  Ciechanowcu film pt. „Hotel Transylwania 3”, który opowiadał o wakacyjnym wyjeździe i miłosnych rozterkach hrabiego Draculi. Film dostarczył wielu emocji, bo chwilami był i zabawny, i groźny jednocześnie.
Podobnie jak wszystkie kreskówki i ta zawiera pozytywny przekaz.  Uczy, że nie można kierować się uprzedzeniami, bo  nikt nie jest całkowicie zły  ani całkowicie  dobry. Pokazuje,  jak przełamać strach i niechęć wobec tego, czego się boimy, a tak naprawdę tego  nie znamy.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w  miejscowości Winna Chroły,  gdzie znajduje się  zrekonstruowana dawna szkoła . Jest to zamiejscowy obiekt Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Nasi uczniowie mogli przenieść się do lat 30-tych XX w. W sali szkolnej dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławkach z wpuszczonymi kałamarzami. Obejrzały dawne mundurki,  płócienne  i drewniane tornistry oraz stare piórniki, które często wykorzystywano w szkole do innych celów. Były  tam również narzędzia dyscyplinujące  krnąbrnych i leniwych  uczniów:  „ośla ławka”, „skórzana  dyscyplina” i woreczki z grochem do klęczenia.  W mieszkaniu nauczyciela  zobaczyły telewizor z lat 60-tych, żelazne łóżko,  kącik higieniczny z parawanem,  etażerkę z kompletem dzieł Lenina oraz czarny ebonitowy telefon na korbkę. W salach lekcyjnych dzieci  widziały  dawne zeszyty, świadectwa i inne dokumenty szkolne. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa  pt. „Przyjaciele z dzieciństwa”, która prezentowała dawne zabawki.
Dzieci, wychodząc z budynku, stwierdziły, że   nie chciałyby uczyć się w dawnej szkole.

Jest to ciekawa refleksja. Może powinni tam pojechać uczniowie wszystkich pozostałych klas?

B. Gałecka