Wycieczka do Tykocina

 

18.09. 20115 r. uczniowie klasy III gimnazjum  wyjechali na lekcję muzealną do Muzeum w Tykocinie, które mieści się w dawnej Wielkiej Synagodze. Lekcja dotyczyła  zwyczajów i obrzędów  społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową licznie  zamieszkiwała  Polskę. Żyjące obok siebie społeczności – polska i żydowska oddziaływały na siebie, co można zauważyć  w niektórych obyczajach.

  Uczniowie odwiedzili również tykociński kościół barokowy pw. Św. Trójcy i zamek odbudowany przez prywatnego inwestora ( w zamku obecnie mieści się hotel i muzeum).

 W drodze powrotnej  klas III  zatrzymała się przy pomniku w Olszewie, by zapalić znicz i minutą ciszy uczcić  pamięć poległych mieszkańców Olszewa i żołnierzy, którzy zginęli w bitwie z Niemcami we wrześniu 1939 r.

B. Kozłowska

  IMG_5253 IMG_5331 IMG_5337 IMG_5402 IMG_5423 P1090552