Wycieczka do Supraśla

 

29.10.2021r. uczniowie z  klas I-III byli na wycieczce  w  Supraślu  w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.

Chociaż Supraśl położony jest niedaleko Białegostoku, to nikt z uczniów nie był wcześniej  w tej urokliwej miejscowości.  Nad miastem góruje  z daleka widoczny  prawosławny monaster, na którego  terenie znajduje się Muzeum Ikon – cel naszej wycieczki.  Jest to największe w Polsce muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia.  Zbiory umieszczone są  w kilku salach, a każda o zupełnie innym wyglądzie i charakterze. Jedna jest mroczna jak  katakumby, inna  przypomina cerkiew, a kolejna wygląda jak  wiejska chata. W każdym pomieszczeniu  można obejrzeć unikatowe  ikony Chrystusa, Matki Bożej lub wizerunki innych świętych. Tematyka tego muzeum jest dzieciom nieznana i bardzo trudna, ale przewodniczka przybliżyła im nieco te zagadnienia.

Zupełnie inny charakter ma Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, które również znalazło się  w planie wycieczki. Dzieci poznały to miejsce w sposób bardzo aktywny. Naocznie zobaczyły etapy powstawania kartki  z pulpy papierniczej, którą najpierw  trzeba odcedzić za pomocą sita, a później  wycisnąć w specjalnej prasie. To nie jedyna atrakcja tego muzeum. Każdy uczeń mógł wydrukować na pamiątkę  kartkę papieru oraz odbić zakładkę do książki. Maluchy zobaczyły też, w jaki sposób składa się i oprawia książki. Dzięki temu lepiej zrozumiały powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”.

Ostatnim etapem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze, które znajduje się w siedzibie  Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Jest  to największy obszar chroniony województwa podlaskiego i jeden  z największych tego typu w Polsce. Mieszkańcami parku są żubry, jelenie, wilki, lisy, rysie i wiele innych zwierząt, które dzieci mogły obejrzeć w stałej ekspozycji  muzeum oraz w  filmie edukacyjnym.

Po wyjściu z budynku  widać  było zmęczenie uczniów. Wszyscy z ochotą udali się do restauracji na obiad. Po smacznym posiłku mali turyści   szybko zregenerowali siły. W drodze powrotnej sami intonowali  piosenki, od patriotycznych po rozrywkowe. Humor  dopisywał, a to oznacza, że wycieczka była udana. Mamy nadzieję na kolejne podobne wyjazdy.

B. Gałecka