Wycieczka do Nadleśnictwa Rudka

 

„Uczmy miłości do przyrody, uczmy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je  i przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie niszczyły.”

H. Zdzitowiecka

09.10.2018r. uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń wybrały się na nietypową lekcję edukacji przyrodniczej do Nadleśnictwa Rudka. Dzieci od razu zachwyciły się pięknym budynkiem i jego otoczeniem,  ale przede wszystkim panem leśniczym, który był w  „prawdziwym mundurze”. Spotkanie to przygotował i poprowadził  pan Błażej Safaryn.

Na początku dzieci obejrzały ciekawą prezentację i wysłuchały pogadanki na temat korzyści płynących z istnienia lasu, jego warstwowej budowy, różnych gatunków drzew oraz licznych leśnych  mieszkańców. Uczniowie obejrzeli parostki i poroża znanych  zwierząt  oraz poznali wiele ciekawostek związanych z lasem. Prowadzący  podał główne przyczyny pożarów  lasów oraz zasady  bezpiecznego zachowania się w lesie.  Zwrócił też uwagę na konieczność sadzenia nowych drzew oraz oszczędzania wody, której w przyrodzie jest coraz mniej. Następnie dzieci z zainteresowaniem obejrzały humorystyczny filmik edukacyjny pt. „Dzik Ryjo”. Jest to zabawna i pouczająca  opowieść o pracy leśnika oraz potrzebie pielęgnacji i ochrony lasu. W czasie projekcji filmu dzieci miały kolejną atrakcję- słodki poczęstunek.  Potem otrzymały przyrodnicze książeczki.

Następnie Pan Błażej oprowadził nas  ścieżką edukacyjno-informacyjną, która znajduje się obok nadleśnictwa. Uczniowie obejrzeli sprzęt do prac leśnych,  plansze zwierząt  oraz szkodników drzew zamieszkujących nasze lasy. Mogli też rozpoznawać  różne gatunki  drzew iglastych i liściastych.

To spotkanie było okazją do utrwalenia i rozszerzenia wiadomości  zdobytych wcześniej na zajęciach w szkole.  Jednak takie zajęcia praktyczne i bezpośredni kontakt z przyrodą  pozwalają  uczniom na lepsze poznanie i zrozumienie otaczającego świata.

Pan Błażej zadbał o to, aby  spotkanie przebiegło w przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy mu za poświęcony czas, miłe niespodzianki, ale przede wszystkim za  możliwość uczestnictwa  w ciekawych  zajęciach edukacyjnych.

A. Koc, B. Gałecka