W przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości

 

Dzień, w którym będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zbliża się wielkimi krokami. W naszej szkole od początku roku szkolnego  podejmowane są różne przedsięwzięcia mające na celu  przygotowanie do tego wyjątkowego wydarzenia. Przeprowadzane są  konkursy (wiedzowy, recytatorski), w każdej klasie widnieje gazetka o tej tematyce. Najstarsi uczniowie  (kl. VIII oraz III gimnazjum) obejrzeli w kinie Helios Alfa film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, który wpisuje się w obchody stulecia niepodległości. Pokazuje ofiarność, waleczność, bezkompromisowość w walce polskich żołnierzy – lotników.

Ostatnio gościliśmy w naszej szkole muzyków, którzy zaprezentowali  nam piękną audycję pt. „100 lat Polski Niepodległej”. Obok tradycyjnych, powszechnie znanych, patetycznych pieśni patriotycznych, usłyszeliśmy też zupełnie inne – nieznane, pełne humoru, ale również mówiące o miłości do ojczyzny.  Do ich wykonania zaproszono  chętnych uczniów naszej szkoły. Pięknie wybrzmiał refren piosenki powstańców warszawskich: „Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch, pracując za dwóch! Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch jak stal”. Audycja ta uświadomiła nam, że patriotyzm, mimo że zwykle kojarzony z powagą, tak naprawdę może być i jest radosny!

M. Fronc