W hołdzie Sybirakom

 

Już po raz siedemnasty ulicami Białegostoku przeszedł  Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, a wraz z nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudce, by dać  świadectwo  pamięci o tych,  którzy po powstaniach i  w latach czterdziestych ubiegłego wieku zostali wyrwani z rodzinnych miejsc i wywiezieni na Wschód – do Archangielska,  Kazachstanu, na Syberię .  Tam  zmagali się z głodem , chorobami i śmiercią , która zabrała wielu naszych rodaków.  Czas upływa, coraz  mniej  Sybiraków uczestniczy w tych uroczystościach, dlatego na  młodym pokoleniu  spoczywa obowiązek kultywowania pamięci o tamtych czasach i dlatego uczniowie naszej szkoły – gimnazjaliści z klasy trzeciej-  po raz kolejny  przeszli od Pomnika Katyńskiego  do Pomnika  Grobu Nieznanego Sybiraka.

Po powrocie z Białegostoku uczestnicy XVII Międzynarodowego  Marszu  Pamięci Zesłańców Sybiru zapalili znicz po Krzyżem Sybiraków w Rudce.

B. Kozłowska