Uroczystość Świętego Józefa

 

„Święty Józefie, mój najmilszy Ojcze, po Jezusie i Maryi najdroższy mojemu sercu, Tobie się powierzam i oddaję, jak powierzyli się Twej opiece Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. Przyjmij mnie za swoje dziecko, bo ja na całe życie obieram Cię za Ojca, Opiekuna, Obrońcę i Przewodnika mej duszy…”

Słowami aktu poświęcenia się Świętemu Józefowi modlili się najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy 19 marca udali się do kościoła parafialnego
w Rudce, aby w tym dniu, w którym w Kościele katolickim przypada uroczystość liturgiczna Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny oddać szczególną cześć i modlić się przed obrazem świętego znajdującym się w naszej świątyni. Dzieci wpatrując się w oblicze świętego Józefa poznały jego życiorys, odmówiły litanię do świętego Józefa i dowiedziały się, że mogą przez wstawiennictwo Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny wypraszać potrzebne łaski. Dzieci korzystając z okazji, że w kościele nie było wiernych, mogły podejść bliżej ołtarza i z bliska obejrzeć tabernakulum – wyjątkowe miejsce, w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament.

Św. Józef był prawdziwą głową Świętej Rodziny. Choć pochodził z królewskiego rodu Dawida, był zwyczajnym rzemieślnikiem, który utrzymywał siebie
i swoich bliskich z ciężkiej fizycznej pracy w drewnie, metalu czy też kamieniu. Św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, był opiekunem
i wychowawcą Jezusa Chrystusa. Obecnie jest opiekunem – patronem Kościoła powszechnego.

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił specjalny „Rok św. Józefa” z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego, który zakończy się 8.12. 2021 r.

                                                                                                          Janina Smolarczuk