Tym, którzy odeszli… W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych

 

W dniu Zaduszek, w czas jesieni,

odwiedzamy bliskich groby,

zapalamy, zasmuceni, małe lampki – znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,

Że aż łuna bije w dali,

Lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali.

Chociaż poezja Wł. Broniewskiego odchodzi w zapomnienie, to wiersz „Zaduszki” wciąż jest aktualny i wzbudza  naszą refleksję. Od niepamiętnych czasów te pierwsze listopadowe dni powodują  na cmentarzach „pospolite ruszenie”. Wszyscy  chcą, aby groby bliskich wyglądały godnie.  A co z tymi, którzy odeszli dawno i często w ludzkie  zapomnienie? O nich pamiętali starsi uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z wychowawcami porządkowali opuszczone i zaniedbane groby na cmentarzu w Rudce. Natomiast uczniowie  z klas III i V zapalili znicze  przy Krzyżu Sybiraków i Kamieniu upamiętniającym rocznicę odzyskania niepodległości i  minutą ciszy uczcili  pamięć Polaków, którzy zginęli za Ojczyznę.  Dzieci młodszy były też przy Krzyżu Papieskim poświęconym Patronowi  Szkoły oraz na grobach kapłanów z naszej parafii, gdzie też zapaliły znicze i odmówiły  modlitwę za zmarłych, bo przecież … Człowiek żyje tak długo, aż nie zginie po nim pamięć.”

B. Gałecka