Święto Szkoły 2018

 

16 października 1978 roku kardynał krakowski Karol Wojtyła został papieżem i przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Kim jest Karol Wojtyła?- pytało wielu. Chwila ciszy, po czym gromkie brawa długo brzmiały na Placu Św. Piotra. Zdumienie nas, Polaków i ogromna radość. Łzy szczęścia, okrzyki, niedowierzanie w wielu domach.
Od tego dnia minęło 40 lat.

16 października 2006 roku nasza szkoła otrzymała imię Jana Pawła II.  Znowu ogromna radość, wzruszenie, duma, ale i poczucie odpowiedzialności z faktu posiadania takiego Patrona.
Od tego dnia minęło 12 lat.

16 października 2018 roku przeżywaliśmy Święto Szkoły. Najpierw Msza Święta, podczas której ks. Tadeusz Czyżak przypomniał nam, jak wyjątkową postacią jest nasz Patron. To człowiek, który na każdym etapie życia znajdował czas dla Boga, począwszy od trudnego dzieciństwa, poprzez przypadającą na czas wojny młodość do pełnego cierpienia okresu starości. Za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II modliliśmy się za całą społeczność szkolną. Druga część uroczystości, jak zawsze, miała miejsce w hali sportowej, gdzie po ciepłym powitaniu przez panią dyrektor Bożenę Kowalczuk licznie zgromadzeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie i przybyli rodzice uczestniczyli najpierw w ważnym wydarzeniu- ślubowaniu uczniów klasy I, którzy zaprezentowali nam swoje wszechstronne umiejętności. Udowodnili, że są dobrymi recytatorami, piosenkarzami, tancerzami, instrumentalistami. Teraz będą mieli czas  na to, by udowodnić, że są równie dobrymi uczniami, czego z serca im życzymy.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było oddanie hołdu Patronowi Szkoły poprzez złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, wspólny śpiew Hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz część artystyczna poświęcona Papieżowi- Polakowi, który mimo odległości dzielącej Go od  Ojczyzny, zawsze miał ją w sercu. Przypomniane zostały słowa Ojca Świętego: Ojczyzna jest domem, którego trzeba bronić i o który trzeba dbać. Dlatego nie powinien człowiek wstydzić się wzruszenia, gdy mówi, czy czyta piękne utwory poświęcone Ojczyźnie. Bo miłości wstydzić się i wypierać nie wolno. Ona jest naszym dziedzictwem, naszym skarbem.

Tradycyjnie, Święto Szkoły łączymy z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, stąd słowa wdzięczności  wyrażone w poezji i piosence popłynęły z ust uczniów do nauczycieli i niepedagogicznych pracowników szkoły. Życzenia złożyli też przybyli goście: Wójt Gminy Rudka- p. Andrzej Anusiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudka- p. Grzegorz Godlewski, Dyrektor ZSCKR im. K. Kluka w Rudce- p. Halina Leszczyńska, Proboszcz Parafii Rudka- ks. Andrzej Kiersnowski, przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Brańsku- p. Marek Kuczyński  oraz Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców- p. Izabela Markowska.

Tegoroczne Święto Szkoły obchodzone w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Głowę Kościoła oraz w  przededniu 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miało szczególny charakter, bo postać Jana Pawła II pięknie wpisuje się w historię Polski. ON- Papież, ale zawsze Polak- uczy nas umiłowania ojczyzny, jak słyszeliśmy podczas akademii w jednym z wierszy:

To On nas uczył, jak kochać ojczyznę
Pamiętać o historii i o patriotyzmie
Nie podcinać korzeni, z których- śmy wyrośli
Pamiętać, jaka cena jest niepodległości

Niech umiłowanie, znajomość przyrody ojczystej przez naszego kochanego Papieża będzie dla nas wskazówką, nauką i zachętą do wejścia  na turystyczny szlak w znaczeniu dosłownym i w przenośni. Turystyczne ścieżki wzmocnią nasze ciało i dostarczą  niesamowitych wrażeń, a chwile zadumy  nad pięknem polskiej przyrody pozwolą bardziej poczuć się patriotą.

Z całego serca dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie i zechcieli przeżywać wraz z nami ten wyjątkowy czas. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do  licznie przybyłych emerytowanych nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Dziękujemy naszym uczniom za godne uczestnictwo w Święcie Szkoły, a tym spośród nich, którzy zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej, wyrażamy słowa uznania. Jesteśmy z was dumni!

M. Fronc