Święto Konstytucji Trzeciego Maja

 

Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym.  Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.  Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic, Stanisław  Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję.

„ Każdy z nas rodzi się w jakiejś ojczyźnie, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem, mają podobną tradycję, troszczą się o swoją ojczyznę i w razie potrzeby jej bronią”.      

Tymi słowami rozpoczynała się część artystyczna z okazji obchodów 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, która została zaprezentowana 29 kwietnia w szkole, a 3 maja w kościele podczas obchodów  gminnych. Uczniowie klas I-VI  pod opieką   p. W. Golińskiej zaprezentowali przepiękne wiersze patriotyczne nawiązujące swoją treścią do wydarzeń sprzed lat oraz mówiące o miłości do ojczyzny. Nie zabrakło pieśni patriotycznych wykonanych przez chór szkolny prowadzony przez p. I. Trofimiuk. Zarówno po występie przed szkolną publicznością jak i przed mieszkańcami Rudki „młodzi aktorzy” otrzymali gromkie brawa oraz podziękowania i słowa uznania za bardzo ciekawy i pięknie zaprezentowany program artystyczny.

W. Golińska

IMG_6730  IMG_6741 IMG_6733 IMG_6732 IMG_6746 IMG_6734