Studentki z zagranicy

 

W ostatnim tygodniu 22.02 –  26.02.2016r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ramach współpracy z międzynarodową organizacją studencką AIESEC gościliśmy dwie wolontariuszki z zagranicy, Alę z Ukrainy i Ninę z Gruzji. Dziewczęta pojawiły się u nas, by  realizować  projekt KIDSPEAKS, którego głównym założeniem jest umożliwienie uczniom szkoły podstawowej  kontaktu z „żywym” językiem angielskim oraz bliższe  poznanie krajów, z których pochodzą studenci.

Wolontariuszki przez cały tydzień prowadziły zajęcia w klasach I-III oraz IV-VI, oczywiście w języku angielskim.  Opowiadały o tradycjach, kulturze i o obyczajach, jakie panują w ich krajach, a także o historii swoich państw, co bardzo zainteresowało starszą część naszej szkolnej społeczności. Podczas prezentacji studentki umożliwiły uczniom wysłuchanie muzyki i obejrzenie tradycyjnych tańców. Dzieciaki miały możliwości poznania niektórych słów i zwrotów w języku ukraińskim i gruzińskim, (jeśli chodzi o drugi język było to nie lada wyzwanie, gdyż w piśmie i mowie jest to dla nas zupełna egzotyka).

Uczniowie byli zachwyceni wizytą wolontariuszek. Na ostatnich zajęciach mogli wykazać się inwencją twórczą, tworząc projekty związane z krajami naszych gości. Ucieszył nas fakt, jak dużo dzieci zapamiętały z zajęć prowadzonych przez studentki.

My, jako gospodarze, chcieliśmy, aby Ala i Nina również miały miłe wspomnienia z pobytu w naszej szkole. Postanowiliśmy pokazać  im  w miarę możliwości ciekawe miejsca na naszym terenie. Zabraliśmy je do Ziołowego Zakątka w Korycinach, aby mogły pooddychać czystym powietrzem i zjeść naszą tradycyjną potrawę (pierogi były przepyszne!). Odwiedziły również Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, a tam eksponaty dawnej wsi i piękne zakątki skansenu. Dziewczęta były oczarowane naszą gościnnością, życzliwością i przyjaznym przyjęciem.

Tydzień szybko minął i nadszedł czas na pożegnanie. Zrobiliśmy wspólne zdjęcia, wymieniliśmy adresy, uściskom nie było końca. Myślimy, że był to bardzo owocny czas zarówno dla nas jak i naszych gości. Mamy nadzieję, ze jeszcze kiedyś będziemy mieli możliwość spotkania wolontariuszy z innych krajów, którzy tak jak Ala i Nina przybliżą nam swoje rodzinne strony.

M. Olszewska

IMG_6537 IMG_6550 IMG_6551 IMG_6539 IMG_6531 IMG_6530 20160225_113318 20160225_094438 20160223_111935 20160223_100054 IMG_6560 IMG_6547 IMG_6545 IMG_6555