Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie uczniów przy Krzyżu Sybiraków

 

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rudce odbyły się przy Krzyżu Sybiraków. Jest to stałe miejsce organizacji uroczystości patriotycznych na terenie gminy. W południe zgromadziła się tam społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce wraz z delegacją tamtejszego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka. Spotkanie poprowadziła Wiesława Golińska – nauczycielka języka polskiego. Zebrani odśpiewali hymn państwowy, odmówili modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz złożyli kwiaty i znicze przy Krzyżu Sybiraków. Krótką prelekcję historyczną odczytała Ewa Sopel, wspominając m.in. o działającym na terenie dzisiejszej gminy Rudka Władysławie Łukaszuku ps. Młot. Jest on upamiętniony pomnikiem w niedalekich Czajach.

Uroczystość zakończył śpiew „Modlitwy obozowej” – pieśni popularnej wśród członków polskiego podziemia niepodległościowego. Na akordeonie zagrał Wojciech Ostrowski z Brańska.

Wcześniej, bo w niedzielę, w hali sportowej ZS CKR odbył się Patriotyczny Turniej Siatkówki również związany z tematyką święta obchodzonego 1 marca.

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony Bielsk.eu. Tam obejrzymy również nagranie wideo z tego spotkania
https://bielsk.eu/rudka/41666-pamieci-zolnierzy-wykletych-spotkanie-uczniow-przy-krzyzu-sybirakow-wideo-foto

Brańsk NON STOP – Kamil Pietraszko