Nasi uczniowie na koloniach w Darłowie

 

W dniach od 05.07. 2017 do 15.07. 2017 r. duża  grupa dzieci z  naszej szkoły (36 osób) odpoczywała w Darłowie na  II turnusie letnich kolonii  wakacyjnych organizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, dofinansowanych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

W programie wypoczynku letniego nie brakowało wycieczek. Koloniści wyruszyli m.in. do Ustki i Jarosławca, gdzie mogli wdrapać się na najwyższą w regionie  Latarnię morską ( 33,3 m wysokości), mieli okazję przespacerować się promenadą nadmorską oraz podziwiali klifowe wybrzeże. Duże zainteresowanie wzbudził most obrotowy na rzece Słupii w Ustce – kładka wykonana ze stali. Odbyła się również całodniowa wycieczka do Kołobrzegu, gdzie uczestnicy odwiedzili Oceanarium, zwiedzili najdłuższe żelbetonowe  molo (220 metrów długości, 9 m szerokości), Rynek – bazylikę pw. Najświętszej Marii oraz miejscowe zabytki, Ratusz Neogotycki z XIX wieku, basztę. W czasie wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego koloniści mieli  okazję przejść szlakiem po ruchomych wydmach, ścieżką edukacyjną po Parku oraz zwiedzić Latarnię w Czołpinie. Uczestnicy brali również udział w spacerach po okolicy: Darłowo (Ratusz Miejski, Brama Kamienna, rynek, Zamek Książąt Pomorskich, Pomnik  Rybaka), Darłówek (zwiedzanie portu rybackiego i latarni morskiej , mostu przesuwnego  z wieżą kontrolną UFO,  rejs statkiem po otwartym morzu). Jak co roku do Darłowa zjechały się pojazdy militarne. Koloniści mieli więc okazję oglądać czołgi, transportery wojskowe, motory, wyrzutnie pocisków, amfibie i inne. Szczególnie chłopcy byli zafascynowani, chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Będąc nad morzem , dzieci korzystały z kąpieli wodnych i słonecznych pod opieką ratownika.

Nie mogło także zabraknąć konkursów  z nagrodami (Wybory MISS i MISTERA kolonii, gdzie koloniści mieli za zadanie przebrać się za płeć przeciwną, następnie wszyscy odpowiadali na śmieszne pytania i wykonywali różne zadania wymagające znajomości umiejętności płci przeciwnej; „MAM TALENT”- wzorując się na programie telewizyjnym, dzieci zgłaszały swój udział w zabawie chcąc pochwalić się swoimi umiejętnościami w różnych dziedzinach m.in. śpiew, taniec, akrobatyka, żonglerka piłką, układanie kostki Rubika na czas i inne). Uczestnicy letniego wypoczynku wzięli też udział w konkursie na najładniejszą rzeźbę z piasku i karaoke. Nie zabrakło też gier i zabaw integracyjnych, sportowych i zręcznościowych, zawodów, turniejów oraz dyskotek. Bardzo dużym zainteresowaniem  cieszyła się ZUMBA, pod okiem instruktora.

Każdy posiłek rozpoczynaliśmy modlitwą, a w Niedzielę i pierwszy piątek miesiąca uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.  Większość zajęć odbywała się w małych grupach, aby praca była jak najbardziej efektywna. Były to kolonie profilaktyczne wiec nie mogło zabraknąć miejsca na różnego rodzaju pogadanki z dziećmi na temat bezpieczeństwa , a także odpowiedniego korzystania z Internetu.

Jedenastodniowy wypoczynek  nad morzem  minął bardzo szybko i niestety, nadszedł czas powrotu  do domów. W oczach kręciły się łzy, padały obietnice – spotkamy się za rok. To najlepsze świadectwo, jak atrakcyjne były kolonie organizowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Chwile spędzone w Darłowie na długo pozostaną we wspomnieniach wszystkich uczestników. Tu zawiązały się nowe przyjaźnie, tu wesoło i beztrosko minęło kilka dni wakacji.

Do zobaczenia za rok!

A. Koc