Nasi uczniowie na koloniach Caritas w Poroninie

 

W dniach od 30.07. 2018 do 9.08. 2018 r. duża  grupa dzieci z  naszej szkoły (30 osób) odpoczywała w Poroninie na kolejnym turnusie letnich kolonii  wakacyjnych organizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, dofinansowanych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Czas podczas kolonii organizowali im wychowawcy pod czujnym okiem pani kierownik Doroty Kociuby oraz stałą opieką medyczną pani pielęgniarki.

W programie wypoczynku letniego nie brakowało wycieczek. Koloniści mogli podziwiać piękne krajobrazy, górską roślinność oraz ciekawą architekturę. Pierwszą wyprawą była wycieczka na Rusinową Polanę, gdzie znajduje się najwyżej położony tradycyjny wypas owiec, oraz bacówka, w której wyrabiane są oscypki, bryndza i bundz. Stamtąd uczestnicy kolonii udali się na Wiktorówki, do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Dużo trudniejsza okazała się   wyprawa nad Morskie Oko.

Równie ciekawe były wycieczki do Zakopanego, gdzie podziwiano kompleks skoczni narciarskich, Muzeum Tatrzańskie, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Krupówki oraz Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Nie obyło się bez wycieczki na Gubałówkę oraz Jaszczurówkę. Koloniści mieli okazję uczestniczyć w posiadach z góralem w Izbie Regionalnej w miejscowości Murzasichle i bliżej poznać tradycję oraz kulturę panującą w górach.

Atrakcją okazał się też wyjazd do Aquaparku w Zakopanem, gdzie dzieci miło spędziły czas korzystając z przeróżnych zjeżdżalni znajdujących się na terenie obiektu. Mogły podziwiać piękne krajobrazy będąc w części zewnętrznej pływalni.

Nie mogło także zabraknąć konkursów  z nagrodami (Wybory MISS i MISTERA kolonii, gdzie uczestnicy mieli za zadanie przebrać się za płeć przeciwną, następnie wszyscy odpowiadali na śmieszne pytania i wykonywali różne zadania wymagające znajomości umiejętności płci przeciwnej; „RANDKA W CIEMNO”, „MAM TALENT”- wzorując się na programie telewizyjnym, dzieci zgłaszały swój udział w zabawie chcąc pochwalić się swoimi umiejętnościami w różnych dziedzinach m.in. śpiew, taniec, pokazywanie ciosów i chwytów karate i inne). Nie zabrakło też gier i zabaw integracyjnych, sportowych i zręcznościowych, zawodów, turniejów oraz dyskotek. Uczestniczyli też w realizacji programu profilaktycznego gdzie wykazali się niezwykłą pomysłowością oraz wiedzą.

Jedenastodniowy wypoczynek w górach minął bardzo szybko i niestety, nadszedł czas powrotu do domów. W oczach kręciły się łzy, padały obietnice – spotkamy się za rok. To najlepsze świadectwo, jak atrakcyjne były kolonie organizowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Chwile spędzone w Poroninie na długo pozostaną we wspomnieniach wszystkich uczestników. Tu zawiązały się nowe przyjaźnie, tu wesoło i beztrosko minęło kilkanaście dni wakacji.

A. Koc