Na wycieczkę w ramach unijnego projektu

 

W dn. 09.10.2019 r.  w ramach unijnego projektu „Wiedza i umiejętności to sukces w przyszłości” uczniowie z grupy zajęć przyrodniczo -geograficznych pojechali z opiekunem- p. Barbarą Kozłowską do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy na zajęcia  edukacyjne  „Biebrzański Park Narodowy w pigułce”.

Zajęcia zaczęły się od spotkania z pracownikiem parku w sali ekspozycyjnej, gdzie uczniowie przy pomocy technik multimedialnych i eksponatów zostali zapoznani z celami założenia parku i jego specyfiką.

     Następnie w sali konferencyjnej uczniowie obejrzeli unikalne filmy z życia zwierząt Biebrzańskiego PN,  zrealizowane przez jednego z  pracowników parku podczas długich obserwacji w terenie.

   Kolejnym etapem zajęć były obserwacje mikroskopowe   mikrofauny, zamieszkującej wody Biebrzy. Uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe z wody zaczerpniętej z rzeki i obserwowali    mikroskopijnych mieszkańców zbiornika wodnego w powiększeniu.

     Po zajęciach  laboratoryjnych grupa wyruszyła w teren: przeszła ścieżką przez  fragment lasu mieszanego z dominacją klonu pospolitego, minęła  fragmenty umocnień twierdzy sprzed I wojny światowej i dotarła do wieży widokowej , skąd za pomocą lornetek obserwowała  fragment doliny Biebrzy.

 Po  takim spacerze  przydał się obiad  zaserwowany w miejscowym  barze „Kantyna”.

Dużo pozytywnych  wrażeń, nowa wiedza i zachęta do kolejnych odwiedzin to efekt  wyjazdu do Biebrzańskiego Parku Narodowego

Kozłowska Barbara