Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

grafika

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – dbajmy o język polski na całym świecie!

Corocznie, 21 lutego, od prawie 20 lat, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.   Ustanowiono go  w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur. Świętu temu przyświeca idea promowania używania mowy ojczystej, a w kontekście naszego kraju – kultywowania języka polskiego za granicą. Wspieranie edukacji polonijnej, dbałość o poprawność językową czy popularyzacja dwujęzyczności – to jego najważniejsze założenia!

Sposobów na promocję języka polskiego w kraju i na świecie jest wiele. Ważne jednak, żeby inicjatywa Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pokonała granice i dotarła do najdalszych zakątków globu.

W tym szczególnym dniu  został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Ortograficzny o  tytuł Mistrza Ortografii  dla uczniów klas I-III Gimnazjum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rudce.  Tytuł „Mistrza Ortografii” uzyskała Weronika Gatz- uczennica klasy III gimnazjum. Serdecznie gratulujemy!

M. Fronc

 Protokół z przebiegu konkursu znajduje się tutaj:    Protokół 

IMG_9016 IMG_9019