Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

 

  09.09. 2016r. grupa uczniów  z gimnazjum  wzięła udział w   XVI  Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

Jak co roku uczestnicy przemaszerowali od Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim pod Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele św. Ducha.

W tym roku marsz odbył się pod hasłem „Nauczyciele polscy – zesłańcy Sybiru”.  Organizatorowi – Związkowi Sybiraków – chodziło o przypomnienie zasług zesłanych na Sybir polskich pedagogów, dzięki którym udawało się na Sybirze krzewić język oraz kulturę polską i dzięki temu uniknąć wynarodowienia.

Po Marszu w kościele św. Ducha została odprawiona przez metropolitę białostockiego, księdza arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego msza w intencji zesłańców i ich rodzin.

Uroczystość  zakończyła się pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Sybiraka.

Gimnazjaliści tradycyjnie zapalili znicz pod pomnikiem. Dla nich udział w  Marszu  Żywej Pamięci Polskiego Sybiru to niezapomniane przeżycie i świadectwo pamięci  o tych , których los doświadczył wywózkami  na Wschód.

B. Kozłowska

Pochód 2 P1090732 P1090735 P1090746 P1090747 (2)