Jak nasi uczniowie wypoczywali nad morzem?

 

Już w pierwszym  dniu wakacji duża grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła w wakacyjną podróż na wypoczynek zorganizowany przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, dofinansowany z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Następnego dnia dołączyli do nich uczestnicy kolonii profilaktycznych zorganizowanych również przez Caritas. W sumie na kolonie letnie wyjechało z Rudki około 100 uczestników. Tym razem uczniowie naszej szkoły wypoczywali nad morzem w miejscowości Ostrowo.
Po zakwaterowaniu w ośrodku wczasowo- kolonijnym GIM Ostrowo, rozpakowaniu i przydzieleniu wychowawców rozpoczęły się zajęcia organizacyjne. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z kierownictwem kolonii, na którym dzieci zostały zapoznane z obowiązującymi regulaminami. Dzień ten poświęcony był organizacji życia kolonijnego i integracji w grupach.
W trakcie trwania kolonii odbywały się wycieczki autokarowe i piesze, gry i zabawy na powietrzu, rozgrywki między grupami, konkursy i turnieje, plażowanie i kąpiele w morzu. Zajęcia były dostosowane do pogody, wieku i możliwości kolonistów.
 Pierwszą wycieczkę odbyliśmy pieszo. Poszliśmy do Rozewia, gdzie koloniści zwiedzali latarnię morską i poznali historię latarnictwa. Latarnia morska na Rozewiu stanowi jeden z najstarszych zachowanych obiektów techniki nawigacyjnej i posiada wyjątkową wartość historyczną i zabytkową. Z górującej nad okolicą latarni roztacza się piękny widok na urozmaicony lasami, morzem i zatoką Nadmorski Park Krajobrazowy.
Odbyła się tez  wycieczka do Trójmiasta, której pierwszym punktem był Skwer Kościuszki i basen jachtowy w Gdyni, następnie wszyscy zwiedzali fregatę „Dar Pomorza”.
Po zwiedzaniu najbardziej znanej i reprezentacyjnej części Gdyni pojechaliśmy do Sopotu, a następnie do Oliwy. Tam dzieci zwiedziły Katedrę Oliwską, ogrody oliwskie i palmiarnię. Zabytkowy ogród oliwski zachwycił wszystkich kolorem i mnogością roślin. Kolejny punkt wycieczki to Westerplatte. Koloniści poznali historię wybuchu II wojny światowej, zobaczyli wartownie, ruiny Nowych Koszar, kopiec i Pomnik Obrońców Wybrzeża. Następnie na Starym Mieście podziwiali architekturę gdańską: nabrzeże, Zieloną Bramę, ulicę Mariacką, Bazylikę Mariacką, Długi Targ, Dwór Artusa, ratusz. Na Starówce dzieci mogły kupić pamiątki.
Uczestnicy brali również udział w wycieczce do Władysławowa, gdzie mogli podziwiać Domek do góry nogami, przeszli  Aleją Gwiazd Sportu oraz  płynęli statkiem wzdłuż wybrzeża. Innym razem wybrali się do  Ocean Parku, miejsca gdzie można spotkać największe okazy morskie –  wieloryby, rekiny, żółwie olbrzymie, delfiny, wesołe orki, oraz czterdzieści innych zwierząt morskich i oceanicznych. Zwiedzanie Ocean Parku pozwoliło na przyswojenie ciekawych informacji o żyjących w głębinach naszych oceanów rybach i ssakach w sposób lekki i przyjemny.
Odbyła się też wycieczka do Pucka i zwiedzanie: gotyckiego kościoła pod wezwaniem  Świętych Apostołów Piotra i Pawła z oryginalną chrzcielnicą, port rybacki i jachtowy, pomnik generała Józefa Hallera, miejsce zaślubin Polski z morzem, molo i promenada nad Zatoką Pucką, rynek z zabytkową zabudową.
Oprócz wycieczek i plażowania organizowane były różne inne zajęcia  i atrakcje tj.: wybory miss i mistera kolonii, dyskoteki, prezentacje grup, nauka tańców i piosenek. We wszystkich grupach wiekowych realizowany był program profilaktyczny. W ostatnim dniu kolonii koloniści pożegnali się z morzem a następnie spotkali się na apelu pożegnalnym.
Kilkanaście dni wypoczynku nad morzem  minęło bardzo szybko i niestety, nadszedł czas powrotu  do domów. W oczach kręciły się łzy, padały obietnice – spotkamy się za rok. Chwile spędzone w Ostrowie na długo pozostaną we wspomnieniach wszystkich uczestników. Tu zawiązały się nowe przyjaźnie, tu wesoło i beztrosko minęło jedenaście dni wakacji.
Do zobaczenia za rok!

A.Koc