Historia z bliska

 

13 września klasy szóste, siódma i ósma  wyjechały na do Olszewa na dwugodzinne spotkanie  z  żołnierzami ze Szwadronu Toporzysko w Jordanowie,  kontynuującymi tradycje  Pułku 3 Strzelców Konnych.

Spotkanie odbyło się w dniu poprzedzającym uroczystości upamiętniające  wydarzenia z 13 i 14 września 1939 roku, gdy maszerująca w kierunku Puszczy Białowieskiej Suwalska Brygada Kawalerii ( w skład której wchodził  P3SK) natknęła się na rozlokowany niemiecki oddział zmotoryzowany z 3. Dywizji Pancernej. Żołnierze polscy zaskoczyli Niemców, którzy rozpoczęli obronę przy użyciu czołgów i samochodów pancernych. Straty po obu stronach były znaczne. Po stronie polskiej zginęło ponad 50 żołnierzy i oficerów, a ponad stu było rannych.

Podczas spotkania uczniowie obejrzeli wystawę zdjęć  kawalerii z czasów II wojny światowej, umundurowanie kawalerzystów od 1815 r., broń, konie i siodła. Zainteresowani uczniowie otrzymali komiksy pt. „Ostatni Bój” walki o Wolę Gułowską w  Kampanii Jesiennej 1939 r.

Zwieńczeniem spotkania był pokaz musztry i sprawności  kawaleryjskiej.

Być może  wyjazd ten zainspiruje niektórych do większego zainteresowania historią II wojny światowej i polskiej kawalerii.

B.Kozłowska