Dzień Czwartaka w „Cyraneczce”

 

Tradycją naszej szkoły jest, że  uczniowie klasy IV w pierwszym miesiącu nauki mają wyjątkowy dzień – Dzień Czwartaka. Postanowiliśmy spędzić go na łonie natury- w Ośrodku Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie. Tydzień wcześniej szlak ten przetarli uczniowie klas V. Wrócili stamtąd bardzo zadowoleni, więc my również zdecydowaliśmy się  tam pojechać. Okazuje się, że to był  dobry wybór.

27 września, w czwartek rano, mimo niepewnej jeszcze wtedy pogody, wyruszyliśmy. Zaopiekowała się nami pani Justyna, która wtajemniczała nas w świat fauny Podlasia. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, że jest taki ptak, który nazywa się remiz i buduje specyficzne gniazdo. Potrafimy też wytłumaczyć, dlaczego bóbr ma ciemne, pomarańczowe zęby. Wiemy już, że uszy sowy wcale nie są umiejscowione tam, gdzie większość z nas myśli.

Z wieży widokowej mogliśmy podziwiać piękno otaczającego krajobrazu. To naprawdę robiło wrażenie! Oczywiście, jak na taką wycieczkę przystało, przygotowano nam  ognisko. Piekliśmy kiełbaski, chlebki, pianki. Niektórym z nas paliły się w ogniu kije, ale jakoś sobie poradziliśmy.

Kiedy  następnego dnia rozmawialiśmy, a potem pisaliśmy o wyjeździe do „Cyraneczki”, jeden z naszych kolegów – Dawid – podsumował go tak: „Bardzo mi się podobało, bo dużo się nauczyliśmy. Lecz smuci mnie też coś, bo chciałem zostać dłużej. Warto tam pojechać dlatego, że jest bardzo przyjemnie. Wycieczkę oceniam 10/10.”

M. Fronc