Co słychać u najmłodszych przedszkolaków?

 

Listopad to miesiąc, w którym adaptację przedszkolną można uznać już za zakończoną. Najmłodsze przedszkolaki zaczynają coraz chętniej i świadomiej uczęszczać na zajęcia, rozumieją, że są częścią grupy, jak również społeczności szkolnej.

To również czas szczególny, bo obfitujący w ciekawe wydarzenia. Poza świętami związanymi z polską historią i tradycją, takimi jak Wszystkich Świętych, Narodowe Święto Niepodległości, czy Andrzejki, obchodziliśmy także nasze małe grupowe uroczystości z kalendarza świąt nietypowych.

9 listopada świętowaliśmy Dzień Jeża – to sympatyczne zwierzątko lubią wszystkie przedszkolaki, dlatego dzień ten był świetną okazją do uświadomienia najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Poznaliśmy kilka faktów i ciekawostek z życia jeży, bawiliśmy się w „jeżykowe” zabawy, zaśpiewaliśmy piosenkę „Jeżyk i liście”, a na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną – jeżyki z plasteliny, liści i wykałaczek.

16 listopada obchodziliśmy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tego dnia zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw społecznych, w szczególności akceptacji odmienności innych osób, poszanowania cudzej godności i uwrażliwienia na uczucia innych ludzi. Obejrzeliśmy film „Kwiatowa wróżka”, bawiliśmy się w „Pajęczynkę przyjaźni”, z której następnie stworzyliśmy bransoletki szczęścia. Na koniec wykonaliśmy stworki z butelek – każdy był inny, niepowtarzalny i każdy był piękny.

22 listopada przypadał Dzień Kredki. Tego dnia liczeniu, porównywaniu i układaniu kredek nie było końca. Była to świetna okazja do rozwijania kompetencji matematycznych, ale także wykorzystania kredek w celu najbardziej oczywistym, czyli do malowania i kolorowania. Ogromnym powodzeniem cieszyła się również zabawa „Wyścig temperówek”.

25 listopada to Dzień Pluszowego Misia – święto obchodzone w naszym przedszkolu od wielu lat. Tradycyjnymi gośćmi w przedszkolu były w tym dniu pluszowe misie naszych przedszkolaków. Nie zabrakło zabaw z misiami, zdjęć w misiowej foto-budce i misiowych kolorowanek. Na tę okazję przygotowaliśmy również piosenkę „O kochaniu misia”. Mówiliśmy o sławnych misiach, czytaliśmy fragmenty książek, których bohaterami są misie. Na koniec obejrzeliśmy film „Miś i niedźwiadek”.

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wydarzeń związanych z obchodami kalendarza świąt nietypowych, o których na pewno będziemy informować całą społeczność szkolną.

Anna Półtorak-Gieros